Treguesit kryesorë të njësisë
Vlen të fillohet me karakteristikat teknike të DKVR-20-13. Siç u përmend më herët, ky lloj njësie i referohet kaldajave me avull. Kapaciteti i tij i avullit është 20 t/h. Sa i përket llojit të karburantit që përdoret për punë, ai është lëndë djegëse gazi ose e lëngshme. Teprica ose presioni i funksionimit të ftohësit në daljen e bojlerit është 1.3 MPa. Temperatura e avullit në dalje konsiderohet si një nga treguesit kryesorë. Mund të jetë e barabartë me 194 gradë Celsius në rastin e avullit të ngopur ose 250 gradë në rastin e mbinxehjes. Një komponent i rëndësishëm është temperatura e ujit të ushqimit - 100 gradë. Efikasiteti, sipas llogaritjeve,është 92%. Konsumi i karburantit të përdorur përcaktohet në kg/h dhe është 1470. Kaldaja i përket instalimeve me përmasa të mëdha dhe masa e tij është 44634 kg.
Përshkrimi i njësisë
Dambur bojler
Karakteristika dalluese
- Damburi i sipërm i njësisë 20-13 është më i shkurtër, për shkak të së cilës nuk bie në furrën e bojlerit. Në të njëjtën kohë, të dy bateritë e sipërme dhe të poshtme janë të barabarta në gjatësi - 4500 mm. Vlen gjithashtu të shtohet se prania e një daulleje të sipërme të shkurtuar çoi në mungesën e nevojës për hedhjen e tij, dhe gjithashtu rriti besueshmërinë e pajisjes në tërësi.
Dhe në fund, mund të shtojmë se trau konvektiv nuk ka ndarje në dizajnin e tij.
Probleme të zakonshme agregate
Tulla. Veçoritë
Gjatë instalimit të bojlerit DKVR-20-13, punimet me tulla janë pjesë e detyrueshme. Në të njëjtën kohë, trashësia e mureve për të duhet të jetë 510 mm - kjo është trashësia e dy tullave. Të gjitha muret duhet të kenë këtë trashësi, përveç pjesës së pasme. Këtu, lejohet zvogëlimi në një trashësi prej 1,5 tullash ose 380 mm. Përveç kësaj, muri i pasmë zakonisht mbulohet nga jashtë me një shtresë suvaje 20 mm të trashë. Kjo bëhet për të zvogëluar numrin e thithësve.
Tulla të tilla konsiderohen të rënda, dhe për këtë arsye janë bërë me tulla të kuqe. Këtu përdoren edhe tulla prej zjarri, me të cilat shtrojnë muret përballë furrës. Trashësia e tyre duhet të jetë 125 mm.
Muret e pas djegies duhet të jenë 250 mm të trasha. Është e nevojshme të bëhet një ndarje midis tubave të rrezeve. Të dyja këtoelementët strukturorë të veshjes duhet të jenë prej tullash prej b alte.